Patates Kızarması Kilo Yapar Mı? Diyette Patates Kızartması Yenir Mi?

Diyet yapanların en çok merak ettiği konulardan biridir bu Patates Kızartması Kilo yapar Mı? Konusu. Kilo vermek ve zayıflamak için gerçekten patates kızartmasından vazgeçmek zorunda mıyız? Bugün sizler için Diyette patates kızartması yenir mi? Patates kızarması kilo aldırır mı? Bu konulardan bahsedeceğim.

Patates kızartması: yağ bombası mı yoksa sağlıklı mı? 

Hamburger ve pizzanın yanı sıra patates kızartması Türkiye'de en popüler fast food yiyecekler arasındadır. Ama aslında bir porsiyon patates kızartmasında kaç kalori var? Aşırı tüketim ne kadar tehlikelidir? Sağlıklı patates kızartması var mı? Açıklığa kavuşturuyoruz. Patates kızartması ilk Belçika'da yapıldı, şimdi tüm dünyada popüler: patates kızartmasız yaşam artık mümkün değil. 


Derin yağda kızartılmış altın rengi patates kızartmaları bizler tarafından büyük talep görüyor: Amerika da yapılan bir çalışmada, tüm Amerikalıların % 89'u için dondurucudan gelen patates kızartmalarının ayda bir yemek eşliğinde servis edildiği ortaya çıktı. 

Patates Kızartması Kilo Aldırır Mı?

Öncelikle bırakın patates kızartması kilo yapar mı? Olayını ilk olarak patates kızartması benim için ne kadar sağlıklı onu düşünün. Bu kadar kalorili ve sağlıksız bir gıda olan patates kızartması tabi ki kilo aldırır ve diyette patates kızartması yemek de pek hoş karşılanmaz.

Ama patates kızartması gerçekten ne kadar sağlıksız? Akrilamid hangi rolü oynar? Patates kızartmasının bir porsiyonunu yakmak ne kadar sürer? Bunun yerine hangi sağlıklı patates kızartması alternatiflerini kullanabiliriz? 

Size şunu sorabilirim öncelikle; Patates kızartması neden sağlıksız fast food olarak kabul edilir? Bir porsiyon patates kızartması hemen yenir: öğle yemeği molasında "atıştırmalık" olarak, bifteğin yanında garnitür olarak veya üzerine kaşar peyniri dökülüp bol soslu bir tereyağlı dönerin yanında.


Patates kızartması kaç kalori? 

100 gr kızarmış patates için yaklaşık 320 kalori vardır. Karşılaştırma için: 100 gr çiğ patates 80 kaloriye sahiptir. Böylece patates kızartıldığında kalori miktarı dört katına çıkar. Nedeni mantıklı geliyor: Patates çubukları sıcak yağda kızartılarak o kadar inanılmaz derecede yağ emer ki sağlıklı bir sebzeden yağ bombasına dönüşürler. 

Patates kızartıldığında tüm besinlerini kaybeder ve geriye kalan trans yağlar ve karbonhidratlardır. Trans yağlar (kısmen) hidrojene yağlardır ve bunlar esas olarak orijinal sıvı bitkisel yağlardan veya hayvansal yağlardan gelir. 100 gr patates kızartmasını yakmak için 57 kilogram ağırlığındaysanız, ya orta hızda yarım saat koşmanız ya da 50 dakikalık ağırlık antrenmanı yapmanız gerekir. 

Amerikada yayınlanan 4.000'den fazla test deneği ile yapılan bir çalışma, patates kızartmasının gerçekte ne kadar sağlıksız olduğunu kanıtladı: Çıtır çubukların glisemik indeksi yüksektir, bu da obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinin de önemli ölçüde arttığı anlamına gelir. Araştırmaya göre, patates kızartmasını haftada ikiden fazla yiyen birinin ölüm riski tam iki katına çıkıyor. 


Bunun dışında patates kızartmasını gerçekten sağlıksız yapan madde olan akrilamid vücudumuz açısından çok tehlikelidir. Patates kızartmasındaki akrilamid tehlikelidir. Akrilamid, karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerin, özellikle patatesleri ve tahıl ürünlerini pişirirken, kızartırken ve ızgara yaparken yoğun şekilde ısıya maruz kalması ile oluşur. Bunun nedeni, glikoz ve fruktoz gibi şekerler, amino asit asparagin, 120 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar ve gıdalardaki düşük su içeriğidir.

Akrilamid oluşumunu, örneğin patates kızartması veya diğer kızartmalarda ki yiyeceklerin aşırı kızarması ile fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, paradoks, istenen kavrulmuş aromayı sağlayan tam olarak bu kahverengileştirmedir. Araştırmacılar ayrıca derin yağda kızartılmış cips, dondurulmuş patates kızartması, kroket, gevrek ekmek, bisküvi, koyu kabuklu ekmek, kavrulmuş tahıllar, kahve ve hatta zencefilli ekmek gibi pek çok bitmiş ürünün zaten akrilamid içerdiğini buldu. 

Gıdalardaki akrilamid içeriğini düşürmek için yeni AB yönetmeliği 11 Nisan 2018'den beri yürürlüktedir. Buna göre üreticilerin yönetmelikte yer alan kılavuz değerleri aşmasına izin verilmez. Gıdalarda akrilamid için kılavuz değerler her üç yılda bir kontrol edilir. 


Akrilamid Gerçekten Kanserojen mi? 

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayınlanan bir rapor, gıdalardaki akrilamidin tüm yaş gruplarındaki tüketiciler için kanser riskini potansiyel olarak artırdığını ve karaciğerde üretilen akrilamidin metabolik parçalanma ürünü olan glisidamidin, hayvan deneylerinde gözlemlenen gen mutasyonları ve tümörlerinin en olası nedeni olduğunu doğrulamaktadır. 

Ev yapımı patates kızartmalarında akrilamidin önlenmesi Patates kızartması hazırlarken akrilamid oluşumunu engellemek için tüketici danışma merkezi şunları önermektedir: 

Akrilamid oluşumu 180 dereceden çarpıcı biçimde arttığından, patates kızartmalarını 175 derece üzerinde kızartmayın. 

Bir termometre kullanarak kızartma yağının sıcaklığına dikkat edin. 

Patates çubuklarını 3½ dakikadan daha uzun süre kızartmayın. 

Fritöz 100 gram patates kızartması için 1 ila 1,5 litre yağ kullanın.

Kalın kesilmiş kızarmış patates çubukları, madde dış yüzeylerde daha fazla oluştuğu için, daha dar ve sert olanlara göre akrilamid ile daha az kirlenir. 

Patates kızartması nasıl daha sağlıklı hale gelir? 

Doğru patatesi seçmek. Bir tür patates ne kadar az şeker içerirse, pişirme veya kızartma sırasında o kadar az akrilamid oluşur. Birkaç yıl önce, Idaho Üniversitesi'nden Yi Wang ile çalışan araştırmacılar, ABD'deki test alanlarına 150 farklı patates çeşidi dikti, yumru kökleri hasat etti ve bunları sekiz ay boyunca depoladı. 

Depolama sırasında, yumru köklerdeki aspartik asit ve şeker içeriğinin nasıl değiştiğini düzenli olarak incelediler. Daha sonra patateslerinden patates kızartması yaptılar ve bunları akrilamid konsantrasyonu açısından analiz ettiler. 

Elde ettikleri sonuçlar: 160 patates çeşidinden 39'unun şekeri daha düşüktü ve bu nedenle akrilamid oranı daha düşüktü. Ancak 39 çeşitten sadece ikisi, boyutları ve nişasta içeriği nedeniyle patates kızartması için en uygun olanıydı: 

Her şey inanılmaz derecede lezzetli olsa bile çok sayıda mayonez, ketçap veya peynir, kıyma eti, guacamole veya barbekü sosları gibi diğer malzemelerden kaçının. Bu size kolayca en az 100 kalori kazandıracaktır. 

Fırında patates kızartması hazırlayın. Burada yağ tasarrufu yapılsa da, tüketici danışma merkezine göre şu önemli ipuçlarına uymalısınız: Patates kızartmaları maksimum 200 santigrat derecede konveksiyon olmadan fırında pişirilmelidir. Hava sirkülasyonu olan cihazlar için, sıcaklık maksimum 180 santigrat dereceye ayarlanmalıdır.Pişirme kağıdı, daha az yoğun temas ten rengi nedeniyle daha yüksek akrilamid değerlerini önler. Burada da, daha küçük / daha ince olanlara göre daha büyük / daha kalın kızartmalar kullanmak daha iyidir Fırın tepsisinde ne kadar çok kızartılırsa, akrilamid yükü o kadar düşük olur. 

Yağda kızartmak yerine, üzerine biraz yağ serpilerek fırında pişirin.

Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere diyette patates kızartması yenir mi? Patates kızartması kilo yapar mı? Bunlardan bahsettim sizlerde düşüncelerinizi ve sorularınızı konu altından bana iletebilirsiniz.

Yorumlar

Popular Posts

Where does Melanoma most often metastasize?

Ejaculation and sexual life problems after prostate surgery

How to know if your ankle is broken? How is a broken ankle treated?

Oral(Mouth) Cancer: Symptoms, Bleeding, Treatment and Diagnose

How painful is a bone marrow transplant for the donor

What are the most important side effects of taking female hormones?

What is the symptoms of a head concussion? Is concussion a brain injury?

How is a broken or cracked rib treated?

The most important difference between Hodgkin's disease and non-hodgkin's lymphoma

Common Hand Injuries: Treatment for swollen hand due to injury